Babí léto a podzim ve školce

V novém školním roce se kolektiv učitelek MŠ Zákupy rozrostl o novou kolegyni a v navýšeném počtu šesti učitelek se těšil na příchod babího léta na školní zahradě s novými herními prvky, které byly ve spolupráci s městem instalovány na zahradu během prázdnin. Bohužel zářijové počasí stejný nápad nemělo, a tak si děti budou muset na zdokonalování obratnosti počkat až na jaro. Hezké dny 7. a 9. září starší děti ze třídy „Motýlků a Broučků“ prožily při prohlídce Zákupského zámku, kde je provázela „pravá princezna“.

Naopak říjen se všem odměnil krásným slunným počasím, které učitelky hned 5. 10. využily a připravily novou akci „Tvoření dětí s rodiči“ venku na zahradě, při které se sešlo 20 dětí s rodiči, kdy společně tvořili z připravených nebo vlastních přírodnin podzimní dekorace, kterými ozdobili vchod do MŠ. Počasí kupodivu vydrželo, a tak se nejstarší děti „Broučci“ s učitelkami vydaly 11. 10. na pěší výlet do Nových Zákup, kde pro ně učitelky z MŠ NZ připravily cestu „Úkoly veverky Čiperky“ v krásném podzimním arboretu. Výlet si také do podzimní přírody připravily učitelky třídy „Motýlků“ a vydaly se s dětmi 18. 10. hledat poklad na Podlesí. Nejmenší děti ze třídy „Kuřátek“ nebyly o nic ochuzeny, a protože neujdou tak dlouhou trasu jako ti starší, nachystaly jim učitelky „houbovou stezku“ v Heldově lesíku. Přestože je tento kopec coby kamenem dohodil, rázem se děti ocitly v pohádkovém lese, kde plnily jak vědomostní, tak pohybové úkoly. Houbová stezka byla natolik zajímavá, že si ji zbylé třídy prošly během dopolední vycházky.

Konec podzimu se změnou času, kdy se dříve stmívá, využily učitelky k náročné přípravě velkolepé akce pro celou rodinu s názvem „Halloweenský průvod“. Na strašidelně vyzdobené zahradě MŠ se 31. 10. v 16 h sešlo 47 dětí a jejich rodinných příslušníků v halloweenských maskách a s vydlabanými dýněmi. V časových rozestupech prošli lucernami osvětlenou stezku se zapeklitými úkoly rozmístěnými po celém sportovním areálu zakončenou opět na zahradě MŠ. Za vyluštěnou tajenku s pomocí rodičů dostaly děti pavoukové lízátko a dýňový perníček. Poté si všichni mohli ještě na setmělé zahradě splnit několik dalších halloweenských úkolů obratnosti, například házet duchem do čarodějnice nebo projet slalom s trakařem naloženým dýničkami. Tento a několik dalších večerů zdobily rozsvícené dýně celou školkovou zahradu. Kdo se této akce zúčastnil, ten chválil, a to je pro kolektiv učitelek vždy největší odměna.

Podzimní čas byl 8.11. vyplněn znovuobnovenou tradiční akcí „Vítání občánků“ na MěÚ v Zákupech, kde 9 malých zpěváčků ze třídy „Broučků“ zpříjemnilo slavnostní vstup do života novým občánkům města. Podzim byl v MŠ zakončen jako obvykle příjezdem „svatého Martina“. Předškoláci s pomocí učitelek a kuchařek školní jídelny upekli pro sebe a ostatní děti svatomartinské rohlíky z listového těsta a 11. 11. jim Martin přichystal po celé školce i na chodbách úkoly, kterými se přivolává zima a sníh. Jízda na konících, chůze s lampiónem přes překážky, zdobení pláště, meče a podkovy a ani tvoření cestiček pro husí pochod sice Martina se sněhem nepřivolalo, ale podzim si všichni ve školce užili dostatečně.

Za kolektiv učitelek

Bc. Pavla Králová