Zimní ohlédnutí

Letošní zima, jak rychle přišla, tak také rychle odešla, přesto jsme si ji v mateřské škole stačili užít.

Nový rok jsme zahájili návštěvou Tří králů pod záštitou Charity Česká Lípa v zastoupení p. Kasincové a s dětmi jsme se zapojili do tříkrálové sbírky.

Vydatná nadílka sněhu nám umožnila denní pobyt na stadionu, jízdu na bobech, válení sudů ve sněhu a dovádění s ním. Předškoláci si vyzkoušeli sjet i větší kopec u koupaliště. Ti dokonce měli možnost vidět sílu mrazu na vlastní oči při pokusech s vodou a jarovými bublinami venku na zahradě. Seznámili se i díky IT videím se životem lidí a zvířat za polárním kruhem. Dokonce se pokusili vytvořit vlastní polární záři pomocí mléka a barevné tuše. Naučili jsme se spoustu zimních písniček, básniček a tanečků s pohybem. Povídali jsme si také o životě volně žijících zvířat v zimě, a proto jsme se vypravili se zásobami kaštanů, nasbíraných na podzim, ke krmelci pod Kamenickým vrchem. Vzali jsme s sebou pro zvířátka i mrkev a jablíčka. Ve sněhu jsme pozorovali stopy kopýtek a chovali jsme se v lese co nejtišeji. S nejmenšími dětmi jsme nezapomněli ani na ptáčky. V místním obchodě jsme zakoupili závěsné semínkové koule, které jsme rozvěsili na školkové zahradě a nasypali zrní i do krmítka.

Zima má také své nepříjemné stránky. Většina dětí a personálu podlehla virové nákaze a ve školce na přelomu ledna a února zbyla jen hrstka nejodolnějších.

Konec zimy náleží nejoblíbenějšímu období „Masopustu“. Při návštěvě místního muzea jsme si prohlédli starodávné masopustní masky a formy na jejich výrobu. Navštívilo nás Divadélko Koloběžka s příznačnou pohádkou „O zvědavé jitrnici“.  Venku byla připravena masopustní plotovka, která zapojila do tématu i rodiče. Při masopustní veselici jsme se všichni proměnili v maškary, plnili jsme pohybové úkoly (např. chůze s nůší po lavičce, prolézání překážek, hod drátěnkou do klauna a další), zpívali, tančili, hráli na nástroje a vyrobený vozembouch. Veselici jsme tradičně zakončili pohřbením basy. Masopustní týden ukončilo vystoupení kouzelníka Čaroslava, při kterém jsme kulili oči nad jeho kouzly.

Příroda také umí čarovat, a tak se při pohledu na rašící sněženky těšíme, co všechno pro nás chystá nadcházející jaro.

Fotografie ke zhlédnutí zde

Autor: Eva Šefčíková