Škola v přírodě Bedřichov

V pondělí 3.6. jsme z nádraží v Božíkově vyrazili vlakem do Liberce. Navštívili jsme IQ landii, kde na nás čekalo přes 400 exponátů, ale také planetárium. Krásný program Sluneční soustava se nám bude hodit do výuky. Autobusem jsme pokračovali do Bedřichova do horské chaty Hubert. Po „vylodění“ jsme řádili na hřišti, ale také jsme zahájili OLYMPIÁDU a BLÁZNIVOU OLYMPIÁDU. Každá měla deset disciplín. Olympiáda nás provázela celou školou v přírodě a děti za ni dostaly poslední den diplomy a ceny.

V úterý dopoledne jsme se vypravili Mravenčí naučnou stezkou na rozhlednu Královku. Cestou jsme plnili úkoly, které se týkaly přírody. Zdolali jsme i rozhlednu, z které byl krásný výhled. Pod rozhlednou nás čekalo překvapení. Potkali jsme pana režiséra Stracha. Byl velmi milý a ochotně se s námi vyfotil. Nakoupili jsme upomínkové předměty, odměnili jsme se nanukem a vyřádili jsme se na obrovském hřišti. Cesta dolů již byla rychlejší a děti spěchaly na oběd, aby odpoledne mohly vyrazit do lanového centra. Neohroženě šplhaly v korunách stromů a také vyzkoušely lezeckou stěnu. Za mohutného povzbuzování kamarádů šplhali i ti, kteří si nejdříve mysleli, že to nezvládnou. Po večeři jsme vyráběli náramky přátelství, nejdříve pro kamarády a kamarádky a potom pro maminky, tatínky či jiné členy rodiny.

Během celého pobytu jsme mimo plnění olympijských disciplín také bojovali o nejlépe uklizený pokoj, největšího jedlíka, nej kamaráda a také jsme se snažili plnit rytířské ctnosti. Samozřejmostí bylo psaní deníku, aby podle něj mohly děti vyprávět, co zažily.

Ve středu jsme se podle mapy vydali na celodenní výlet. Cesta vedla z Bedřichova do Janova nad Nisou, kde jsme si dali oběd a pak jsme stoupali do Horního Maxova na zajímavé setkání s musherkou Janou Henychovou - závodnicí se psím spřežením, která jako jediná z Čech absolvovala 3 nejtěžší závody v severských oblastech, a to na 1000 km, 500 km a 600 km. Seznámili jsme se s třiceti sibiřskými husky a poslechli si nádherné vyprávění o tom, jaké to je závodit v náročných podmínkách na severu. Dozvěděli jsme se, jaký je život s pejsky, jaké je to závodit a všechny pejsky jsme si pohladili. Legrace byla se štěňátky.

Po cestě zpět do Janova se již děti nemohly dočkat bobové dráhy. První jízda byla taková opatrnější, ale pak už se jezdilo jako o závod.

Po celodenním výletu jsme si odpočinuli a těšili se na večerní disco, při kterém jsme si i zasoutěžili.

A to stále nebylo vše. Noční stezka odvahy byla „třešničkou na dortu“ středečního dne a všichni si ji užili.

Čtvrteční dopoledne jsme stavěli skřítkovské domečky, prohlédli jsme si dějiště Jizerské padesátky a dokončili jsme naši olympiádu.

Odpoledne jsme strávili na hřišti a potom jsme se vydali na cestu za pokladem. Zatímco minulý rok si děti odvážely ze školy v přírodě trička, letos to jsou kšiltovky.

Navečer jsme opekli buřty a vrhli jsme se na vyhlášení her a soutěží.

Páteční ráno bylo ve znamení balení kufrů. Po snídani jsme se s Bedřichovem a Hubertem rozloučili a odjeli jsme autobusem a pak vlakem domů.

Škola v přírodě se nám moc líbila a budeme se těšit zase příští rok.

Autor: Mgr. Kateřina Řehořková
Publikováno: 09.06.2024